Blancpain - 6659-3431-55B
6659-3431-55B Villeret Quantieme Perpetuel 8 Jours White Gold / Enamel
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6659-3431-55B (aka: 6659-3431-55B) |
| Name: | 6659-3431-55B Villeret Quantieme Perpetuel 8 Jours White Gold / Enamel |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 188 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The 2014 ref. 6659-3631-55B Villeret Perpetual Calendar is a traditional perpetual calendar with a few notable modern touches. It has a contemporary 42mm case, while its movement boasts a healthy 192 hours power reserve. The present version has a platinum case, an alligator strap and a grand feu enamel dial. It is limited to 188 pieces.