Blancpain - 6659-3631-MMB
6659-3631-MMB Villeret Quantieme Perpetuel 8 Jours Red Gold / Enamel / Bracelet
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6659-3631-MMB (aka: 6659-3631-MMB) |
| Name: | 6659-3631-MMB Villeret Quantieme Perpetuel 8 Jours Red Gold / Enamel / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The 2014 ref. 6659-3631-55B Villeret Perpetual Calendar is a traditional perpetual calendar with a few notable modern touches. It has a contemporary 42mm case, while its movement boasts a healthy 192 hours power reserve. The present version has a red gold case, a matching 'Mille Mailles' bracelet and a grand feu enamel dial.