Blancpain - 6660-1127-55B
6660-1127-55B Villeret Demi-Fuseau Horaire Stainless Steel / White
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6660-1127-55B (aka: 6660-1127-55B) |
| Name: | 6660-1127-55B Villeret Demi-Fuseau Horaire Stainless Steel / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Demi-Fuseau Horaire is one of a select number of travelers watches that is able to adjust to half time zones; the main time can be adjusted in 30-minute steps without affecting the reference time at 12:00. Reference 6660-1127-55B has a case in stainless steel paired with a white dial.