Blancpain - 6662-1127-55B
6662-1127-55B Villeret GMT Date Stainless Steel / White
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6662-1127-55B (aka: 6662-1127-55B) |
| Name: | 6662-1127-55B Villeret GMT Date Stainless Steel / White |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The BlancpainVilleret GMT Date features a case of 40mm with the stepped bezel that has become synonymous with this collection. It is motivated by the self-winding caliber 5A50, providing this gentleman's wristwatch with a second timezone display and date function. Reference 6662-1127-MMB has a stainless steel case and a white dial.