Blancpain - 6664-3642-55B
6664-3642-55B Villeret Quantième Complet Demi-Savonette Red Gold / Opalin
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6664-3642-55B (aka: 6664-3642-55B) |
| Name: | 6664-3642-55B Villeret Quantième Complet Demi-Savonette Red Gold / Opalin |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Quantième Complet -a.k.a. Triple or Full Calendar- is a signature set of complications for Blancpain, especially in combination with the humanoid moon on the moonphase disc. In the present configuration, it is presented in a contemporary 40mm case. Reference 6664-3642-55B has a red gold case and an opalin / white dial. The case back is fitted with a hinged cover protecting the see-through glass.