Blancpain - 6665-3642-55B
6665-3642-55B Villeret Demi-Fuseau Horaire Demi-Savonette Red Gold / Opalin Flinque
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6665-3642-55B (aka: 6665-3642-55B) |
| Name: | 6665-3642-55B Villeret Demi-Fuseau Horaire Demi-Savonette Red Gold / Opalin Flinque |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Demi-Fuseau Horaire is one of a select number of travelers watches that is able to adjust to half time zones; the main time can be adjusted in 30-minute steps without affecting the reference time at 12:00. Reference 6661-3631-55B has a case in red gold and a white grand flinqué enamel dial. The case back is fitted with a hinged cover protecting the see-through glass.