Blancpain - 6669-3642-55B
6669-3642-55B Villeret Grande Date Red Gold / Opalin
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6669-3642-55B (aka: 6669-3642-55B) |
| Name: | 6669-3642-55B Villeret Grande Date Red Gold / Opalin |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
9 966 €
Maximum price
17 565 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 837 €
Closing price
14 837 €
Relative change
0,00 %
Description
The Blancpain Villeret Grande Date features a case of 40mm with the stepped bezel that has become synonymous with this collection. It is motivated by the self-winding caliber 6950, providing this gentleman's wristwatch with a big date display and center seconds. Reference 6669-3642-55B has a red gold case and a opalin white dial.