Blancpain - 6670-1127-MMB
6670-1127-MMB Villeret Quantième Annuel GMT Stainless Steel / White / Bracelet
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6670-1127-MMB (aka: 6670-1127-MMB) |
| Name: | 6670-1127-MMB Villeret Quantième Annuel GMT Stainless Steel / White / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
With the Villeret Quantième Annuel GMT, Blancpain paired the annual calendar with a second time zone - a combination of complications not often encountered. The day, date and month are all displayed through apertures on the dial. The case measures 40mm across and is fitted with a see-through case back. Reference 6670-1127-MMB has a stainless steel case and a white dial. It is fitted with a stainless steel 'Mille Mailles' bracelet.