Blancpain - 6680F-3631-55B
6680F-3631-55B Villeret Chronographe Flyback Pulsomètre Red Gold / Enamel
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6680F-3631-55B (aka: 6680F-3631-55B) |
| Name: | 6680F-3631-55B Villeret Chronographe Flyback Pulsomètre Red Gold / Enamel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.60 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Chronographe Flyback Pulsomètre features a state-of-the-art high-beat chronograph movement paired with a traditional design in contemporary dimensions. It was one of the first Blancpain models to feature the all-new caliber F385 movement, which comprises 322 parts including a silicon balance spring. It is equipped with a vertical clutch as well as a chronograph mechanism controlled by a column wheel. It also features a flyback function enabling instant chronograph resetting and restarting simply by pressing a pusher at 4 o’clock – a device that proves extremely useful when measuring successive time periods. Reference 6680F-3631-55B has a red gold case and a cambered grand feu enamel dial.