Blancpain - 6685-1127-55B
6685-1127-55B Villeret Chronographe Monopoussoir Quantième Complet Stainless Steel / Enamel
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6685-1127-55B (aka: 6685-1127-55B) |
| Name: | 6685-1127-55B Villeret Chronographe Monopoussoir Quantième Complet Stainless Steel / Enamel |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Courtesy of its caliber 66CM8, the Blancpain Villeret Chronographe Monopoussoir Quantième Complet features a triple calendar, a moonphase indicator and a single pusher chronograph. Reference 6685-1127-55B has a case of stainless steel and a white enamel dial.