Breguet - 2067ST/92/3WU
2067ST/92/3WU Type XX Chronograph
| Brand: | Breguet |
|---|---|
| Family: | Pilot |
| Reference: | 2067ST/92/3WU (aka: 2067ST/92/3WU) |
| Name: | 2067ST/92/3WU Type XX Chronograph |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 100.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Breguet Type XX Flyback Chronograph 2067ST/92/3WU made its debut in 2023. This watch has a Stainless Steel case of 42.00mm, crowned by a bidirectional revolving bezel. Power comes from caliber 728, a self-winding movement with column-wheel actuated flyback chronograph.