Breitling - E79363101C3E1
E79363101C3E1 Aerospace Evo Titanium / Frecce Tricolori
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Aerospace |
| Reference: | E79363101C3E1 (aka: E79363101C3E1) |
| Name: | E79363101C3E1 Aerospace Evo Titanium / Frecce Tricolori |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Brietling Aerospace E79363101C3E1 of 2022 has a Titanium case and a Blue dial with the Frecce Tricolori logo at 3:00.