Breitling - EB70101A1O1S1
EB70101A1O1S1 Aerospace B70 Orbiter Titanium / Orange / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Aerospace |
| Reference: | EB70101A1O1S1 (aka: EB70101A1O1S1) |
| Name: | EB70101A1O1S1 Aerospace B70 Orbiter Titanium / Orange / Rubber |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Aerospace B70 Orbiter Titanium / Orange / Rubber debuted in 2024, marking the 25th anniversary of the first non-stop flight around the world in a hot air balloon - of which Breitling was a key sponsor at the time. This new version of the emblematic Aerospace is powered by caliber Caliber B70, a quartz ana-digi movement. The case is [MATERIA]. The Orbiter version has an orange dial with gradient finish, with the Orbiter logo at 3:00. The watch contains a segment of the original balloon, visible through the open caseback.