Breitling - V79363101B1S1
V79363101B1S1 Aerospace Evo Night Mission / Black / Rubber / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Aerospace |
| Reference: | V79363101B1S1 (aka: V79363101B1S1) |
| Name: | V79363101B1S1 Aerospace Evo Night Mission / Black / Rubber / Folding |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Breitling Aerospace Night Mission ref. V7936310|BD60 sports a case in black titanium - a first for the Aerospace collection. It is fitted with a black dial and -in present configuration- a Diver Pro III strap with folding buckle.