Breitling - V793637S/I522/108W/M20DSA.1
V793637S/I522/108W/M20DSA.1 Aerospace Evo Night Mission 30th Anniversary
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Aerospace |
| Reference: | V793637S/I522/108W/M20DSA.1 (aka: V793637S/I522/108W/M20DSA1) |
| Name: | V793637S/I522/108W/M20DSA.1 Aerospace Evo Night Mission 30th Anniversary |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Breitling Aerospace ref V793637S/I522/108W/M20DSA.1 is introduced to celebrate the 30th anniversary of the Aerospace collection. This limited edition sports a black titanium case and a 'Cobra' yellow dial. It is limited to 300 examples.