Breitling - A133171A1B1X1
A133171A1B1X1 Avenger Chronograph 45 Stainless Steel / Black / Military / Pin / Swiss Air Force Limited Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A133171A1B1X1 (aka: A133171A1B1X1) |
| Name: | A133171A1B1X1 Avenger Chronograph 45 Stainless Steel / Black / Military / Pin / Swiss Air Force Limited Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 550 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Chronograph A133171A1B1X1 is a limited edition of 550 pieces created in celebration of the 55th anniversary of the Swiss Air Force Team, whose insignia can be found at 9:00.