Breitling - A1337011B907135A
A1337011B907135A Super Avenger
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A1337011B907135A (aka: A1337011B907135A) |
| Name: | A1337011B907135A Super Avenger |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.40 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Super Avenger is one of the most impressive watches within the Breitling collection. The 48mm case is rugged and powerful, and features Breitlings signature iconic rider tabs. The large dial makes it easy to read time and measured times at a glance. This model is designed to withstand a pressure of 30 bars, the equivalent of 300 meters in depth. The Super Avenger is powered by an automatic movement with chronograph and date function. Reference A1337011.B907.135A has a black dial with stick markers and a stainless steel bracelet. The Super Avenger is sure to get you noticed!