Breitling - A133751A1A1X1
A133751A1A1X1 Avenger Chronograph 48 Stainless Steel / White / Calf / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A133751A1A1X1 (aka: A133751A1A1X1) |
| Name: | A133751A1A1X1 Avenger Chronograph 48 Stainless Steel / White / Calf / Pin |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020 as a limited edition of 1000 pieces, the Breitling Avenger Chronograph 48 reference A133751A1A1X1 has a stainless steel case of 48mm and a White dial.