Breitling - A1338111/A808/170A
A1338111/A808/170A Avenger II Stainless Steel / Mother-of-Pearl Sky / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A1338111/A808/170A (aka: A1338111/A808/170A) |
| Name: | A1338111/A808/170A Avenger II Stainless Steel / Mother-of-Pearl Sky / Japan Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger II reference A1338111/A808/170A has a mother-of-pearl dial with blue sub dials. It is exclusive to the Japanese market.