Breitling - A1338111/C996/170A
A1338111/C996/170A Avenger II Stainless Steel / Blue / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A1338111/C996/170A (aka: A1338111/C996/170A) |
| Name: | A1338111/C996/170A Avenger II Stainless Steel / Blue / Japan Special Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger II reference A1338111/C996/170A is a special model created for the Japanese market; it features a blue dial not found on the regular edition.