Breitling - A133811A/A811/170A
A133811A/A811/170A Avenger II Stainless Steel / Blue Impulse
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A133811A/A811/170A (aka: A133811A/A811/170A) |
| Name: | A133811A/A811/170A Avenger II Stainless Steel / Blue Impulse |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger II A133811A/A811/170A is a limited edition of 300 pieces created with the Air Self-Defense Force aerobatic team "Blue Impulse", whose emblem can be found at the 9:00 sub dial. It is exclusive to the Japanese market.