Breitling - A13385101B2A1
A13385101B2A1 Avenger Chronograph 43 Fursan Al Emarat
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A13385101B2A1 (aka: A13385101B2A1) |
| Name: | A13385101B2A1 Avenger Chronograph 43 Fursan Al Emarat |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Chronograph 43 Fursan Al Emarat reference A13385101B2A1 is a limited edition of 250 pieces created with Fursan Al Emarat, the aviation aerobatics demonstration team of the United Arab Emirates Air Force.