Breitling - A17318101B1X2
A17318101B1X2 Avenger Automatic 43 Stainless Steel / Black / Military / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A17318101B1X2 (aka: A17318101B1X2) |
| Name: | A17318101B1X2 Avenger Automatic 43 Stainless Steel / Black / Military / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2019, the Breitling Avenger Seawolf A17318101B1X2 has a stainless steel case of 43mm and a black dial with stick markers. It is fitted with a 'Military' style strap with folding clasp.