Breitling - A17318101C1A1
A17318101C1A1 Avenger Automatic 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A17318101C1A1 (aka: A17318101C1A1) |
| Name: | A17318101C1A1 Avenger Automatic 43 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2019, the Breitling Avenger Seawolf A17319101I1A1 has a stainless steel case of 43mm and a blue dial with stick markers. It is fitted with a stainless steel bracelet.