Breitling - A17318101L1X1
A17318101L1X1 Avenger Automatic 43 Stainless Steel / Green / Military / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A17318101L1X1 (aka: A17318101L1X1) |
| Name: | A17318101L1X1 Avenger Automatic 43 Stainless Steel / Green / Military / Pin |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Breitling Avenger Automatic reference A17318101L1X1 has a stainless steel case of 43mm and a Green dial with stick markers. It is fitted with a 'Military' style leather strap with pin buckle, and exclusively available through Breitling's own eCommerce channels.