Breitling - A173281A1C1X1
A173281A1C1X1 Avenger Automatic 42 Red Arrows
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A173281A1C1X1 (aka: A173281A1C1X1) |
| Name: | A173281A1C1X1 Avenger Automatic 42 Red Arrows |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Automatic 42 A173281A1C1X1 debuted in 2024 as a special model created in collaboration with the Red Arrows. This watch has a stainless steel case water resistant up to 300 meters, which houses the self-winding caliber Caliber 17. For this version, the dial is Blue with the Red Arrows insignia at 9:00.