Breitling - A1733110/F563/438X/A20DSA.1
A1733110/F563/438X/A20DSA.1 Avenger II Seawolf Stainless Steel / Tungsten Gray / Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A1733110/F563/438X/A20DSA.1 (aka: A1733110/F563/438X/A20DSA1) |
| Name: | A1733110/F563/438X/A20DSA.1 Avenger II Seawolf Stainless Steel / Tungsten Gray / Calf / Folding |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 3000.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger II Seawolf watch pairs a powerful look with exceptional performances. The case is water-resistant to the depth of 3,000 m (10,000 ft) and equipped with a unidirectional rotating bezel, a screw-lock crown with a non-slip grip and a helium valve serving to equal out pressure differences between the inside and the outside of the watch. It is powered by the COSC-certified self-winding caliber B17.