Breitling - A32320101C1A1
A32320101C1A1 Avenger Automatic GMT 44 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A32320101C1A1 (aka: A32320101C1A1) |
| Name: | A32320101C1A1 Avenger Automatic GMT 44 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Automatic 44 GMT A32320101C1A1 debuted in 2023. This watch has a stainless steel case with revolving bezel calibrated for 24 hours, which is water resistant up to 300 meters. It houses the self-winding caliber Caliber 32. For this version, the dial is Blue.