Breitling - A3239011/A809/170A
A3239011/A809/170A Avenger II GMT Stainless Steel / MOP / Japan Special Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A3239011/A809/170A (aka: A3239011/A809/170A) |
| Name: | A3239011/A809/170A Avenger II GMT Stainless Steel / MOP / Japan Special Edition |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger II GMT ref. A3239011/A809/170A is a special edition created for the Japanese market. This watch has a White mother-of-pearl dial.