Breitling - A3239011/G778/112X/A20D.1
A3239011/G778/112X/A20D.1 Avenger II GMT Stainless Steel / Stratus Silver / Calf / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A3239011/G778/112X/A20D.1 (aka: A3239011/G778/112X/A20D1) |
| Name: | A3239011/G778/112X/A20D.1 Avenger II GMT Stainless Steel / Stratus Silver / Calf / Folding |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Avenger II GMT stands out by its ultra-practical 24-hour second timezone display, complemented by a bidirectional rotating bezel enabling a third timezone reading. The officially chronometer-certified selfwinding movement is protected by an ultra-sturdy steel case water-resistant to 300 m (1,000 ft). The efficiency of the controls is guaranteed by a solid crown with a non-slip grip. Reference A3239011|G778 has a Stratus Silver dial.