Breitling - A323951A1C1A1
A323951A1C1A1 Avenger Automatic GMT 45 Stainless Steel / Red Arrows
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | A323951A1C1A1 (aka: A323951A1C1A1) |
| Name: | A323951A1C1A1 Avenger Automatic GMT 45 Stainless Steel / Red Arrows |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 220 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Automatic GMT 45 ref. A323951A1C1A1 is a limited edition of 220 pieces created in tribute to the oyal Air Force Aerobatic Team, also known as the Red Arrows. It sports the teams insignia at 9:00.