Breitling - AB01821A1B1X2
AB01821A1B1X2 Avenger B01 Chronograph 45 Stainless Steel / Anthracite / Strap - Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | AB01821A1B1X2 (aka: AB01821A1B1X2) |
| Name: | AB01821A1B1X2 Avenger B01 Chronograph 45 Stainless Steel / Anthracite / Strap - Folding |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger B01 Chronograph 45 reference AB01821A1B1X2 was introduced in 2022. This Avenger has a stainless steel case of 45.00mm, which houses Breitling's in-house caliber Caliber B01, a self-winding movement with chronograph and date. The dial is Grey.