Breitling - AB01901A.BF88.168A
AB01901A.BF88.168A Super Avenger 01 Stainless Steel / Volcano Black / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | AB01901A.BF88.168A (aka: AB01901ABF88168A) |
| Name: | AB01901A.BF88.168A Super Avenger 01 Stainless Steel / Volcano Black / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Super Avenger 01 AB01901A|BF88|168A is a boutique-only limited edition of 100 pieces introduced in 2017. It features a stainless steel case and a Volcano black dial. It is powered by Breitling's in-house caliber B01 rather than the Valjoux-based B13.