Breitling - E1338310/M536/153S/E20DSA.2
E1338310/M536/153S/E20DSA.2 Avenger Bandit Titanium / Titanium Gray / White Hands / Rubber / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | E1338310/M536/153S/E20DSA.2 (aka: E1338310/M536/153S/E20DSA2) |
| Name: | E1338310/M536/153S/E20DSA.2 Avenger Bandit Titanium / Titanium Gray / White Hands / Rubber / Pin |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched in 2016 and inspired by 'the spirit of naval aviation', the Avenger Bandit features a titanium case and a titanium grey dial. It is powered by the tried-and-tested caliber B13. The present version is fitted with a rubber strap.