Breitling - M13371BU.BE52.264S
M13371BU.BE52.264S Super Avenger II Diamondworks / Black Steel / Blue MOP / Military
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | M13371BU.BE52.264S (aka: M13371BUBE52264S) |
| Name: | M13371BU.BE52.264S Super Avenger II Diamondworks / Black Steel / Blue MOP / Military |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Super Avenger II M13371BU|BE52|264S features an oversized 'Black Steel' case set with black diamonds. The dial is blue mother-of-pearl. It is fitted with Breitling's military type strap.