Breitling - M17331AT.BE95.134S
M17331AT.BE95.134S Avenger II Seawolf Black Steel / Blue MOP / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | M17331AT.BE95.134S (aka: M17331ATBE95134S) |
| Name: | M17331AT.BE95.134S Avenger II Seawolf Black Steel / Blue MOP / Rubber |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 3000.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger II Seawolf watch pairs a powerful look with exceptional performances. The case is water-resistant to the depth of 3,000 m (10,000 ft) and equipped with a unidirectional rotating bezel, a screw-lock crown with a non-slip grip and a helium valve serving to equal out pressure differences between the inside and the outside of the watch. It is powered by the COSC-certified self-winding caliber B17. REF: M17331AT|BE95|134S has a black steel case with a diamond-set bezel and a blue mother-of-pearl dial.