Breitling - M2233010.BC91.100W
M2233010.BC91.100W Super Avenger II Military / Black Steel / Volcano Black / Military
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | M2233010.BC91.100W (aka: M2233010BC91100W) |
| Name: | M2233010.BC91.100W Super Avenger II Military / Black Steel / Volcano Black / Military |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Super Avenger M2233010.BC91 is a limited edition of 500 pieces. It features an oversized 'Black Steel' case, which houses the self-winding caliber B22.