Breitling - M3239010.BF04.109W
M3239010.BF04.109W Avenger II GMT Black Steel / Volcano Black / Military
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | M3239010.BF04.109W (aka: M3239010BF04109W) |
| Name: | M3239010.BF04.109W Avenger II GMT Black Steel / Volcano Black / Military |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Avenger II GMT stands out by its ultra-practical 24-hour second timezone display, complemented by a bidirectional rotating bezel enabling a third timezone reading. The officially chronometer-certified selfwinding movement is protected by an ultra-sturdy steel case water-resistant to 300 m (1,000 ft). The efficiency of the controls is guaranteed by a solid crown with a non-slip grip. Reference M3239010|BF04 has a Black Steel case and a Volcano Black dial.