Breitling - SB0147101I1X2
SB0147101I1X2 Avenger B01 Chronograph 44 Night Mission / Yellow / Strap
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | SB0147101I1X2 (aka: SB0147101I1X2) |
| Name: | SB0147101I1X2 Avenger B01 Chronograph 44 Night Mission / Yellow / Strap |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger B01 Chronograph 44 SB0147101I1X2 debuted in 2023. This watch has a ceramic case with titanium case back, pushers and crown, water resistant up to 300 meters, which houses the brand's in-house caliber Caliber B01. For this version, the dial is Yellow.