Breitling - SB01475A1C1X1
SB01475A1C1X1 Avenger B01 Chronograph 44 Ceramic / Red Arrows
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | SB01475A1C1X1 (aka: SB01475A1C1X1) |
| Name: | SB01475A1C1X1 Avenger B01 Chronograph 44 Ceramic / Red Arrows |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger B01 Chronograph 44 SB01475A1C1X1 debuted in 2024 as a special edition in collaboration with the Red Arrows. This watch has a ceramic case water resistant up to 300 meters, which houses the brand's in-house caliber Caliber B01. For this version, the dial is Blue with the Red Arrows insignia at 09:00.