Breitling - V13375101C1X2
V13375101C1X2 Avenger Chronograph 48 Night Mission / Blue / Military / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | V13375101C1X2 (aka: V13375101C1X2) |
| Name: | V13375101C1X2 Avenger Chronograph 48 Night Mission / Blue / Military / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2019, the Breitling Avenger Chronograph 48 reference V13375101C1X1 has a DLC-coated titanium case of 48mm and a blue dial. It is fitted with a blue leather 'Military' strap.