Breitling - V173104T.I524.100W
V173104T.I524.100W Avenger Blackbird 48 Black Titanium / Cobra Yellow / Military / Boutique Editions
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | V173104T.I524.100W (aka: V173104TI524100W) |
| Name: | V173104T.I524.100W Avenger Blackbird 48 Black Titanium / Cobra Yellow / Military / Boutique Editions |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With its imposing diameter of 48mm, its light and sturdy titanium case and its ultra-legible dial, the Avenger Blackbird displays all the qualities of an instrument for professionals. The all-black look accentuates the technical, powerful and sophisticated style, while eliminating any unwanted glare in the heat of action. The model’s comfortable fit on the wrist is enhanced by a strap made of an ultra-sturdy military-type fabric or rubber. This companion of the most extreme missions is powered by the COSC-certified caliber B17. Ref: V173104T|I524|100W is a boutique edition.