Breitling - V17311AT.BD74.109W
V17311AT.BD74.109W Avenger Blackbird 44 Black Titanium / Diamond / Volcano Black / Military
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | V17311AT.BD74.109W (aka: V17311ATBD74109W) |
| Name: | V17311AT.BD74.109W Avenger Blackbird 44 Black Titanium / Diamond / Volcano Black / Military |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Blackbird 44 Diamond reference V17311AT|BD74|109W was introduced at BaselWorld 2016. It features a black titanium case and a bezel set with black diamonds.