Breitling - V17311AU.I526.134S
V17311AU.I526.134S Avenger Blackbird 44 Black Titanium / Diamondworks / Cobra Yellow / Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | V17311AU.I526.134S (aka: V17311AUI526134S) |
| Name: | V17311AU.I526.134S Avenger Blackbird 44 Black Titanium / Diamondworks / Cobra Yellow / Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Blackbird 44 Diamondworks reference V17311AU|I526|134S was introduced at BaselWorld 2016. It features a black titanium case with bezel and lugs set with black diamonds. It is powered the self-winding caliber 17.