Breitling - V32395101B1X1
V32395101B1X1 Avenger Automatic GMT 45 Night Mission / Black / Military / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | V32395101B1X1 (aka: V32395101B1X1) |
| Name: | V32395101B1X1 Avenger Automatic GMT 45 Night Mission / Black / Military / Pin |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 3000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Automatic GMT 45 V32395101B1X1 was introduced in September of 2019. This watch features a DLC-coated titanium case of 45mm and a black dial with oversized Arabic numerals. It is fitted with a khaki green strap with pin buckle.