Breitling - XB0170E41I1S1
XB0170E41I1S1 Avenger Hurricane 12H Breitlight / Cobra Yellow / Rubber / Pin
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | XB0170E41I1S1 (aka: XB0170E41I1S1) |
| Name: | XB0170E41I1S1 Avenger Hurricane 12H Breitlight / Cobra Yellow / Rubber / Pin |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titaplast |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 50.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in late 2016, the Breitling Avenger Hurricane XB0170E4.I533 features a 'Breitlight' case and a 'Cobra' yellow dial. Contrary to the earlier 24h Hurricane, the current version uses the regular caliber Breitling 01 with 12H display.