Breitling - XB0180E41B1S1
XB0180E41B1S1 Avenger Hurricane 45 Breitlight / Volcano Black / Military Rubber / Folding
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | XB0180E41B1S1 (aka: XB0180E41B1S1) |
| Name: | XB0180E41B1S1 Avenger Hurricane 45 Breitlight / Volcano Black / Military Rubber / Folding |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titaplast |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Hurricane 45 is a slightly smaller version of the 2016 Avenger Hurricane. For this model, the 'Breitlight' case has its size reduced from 50 to 45mm, while the movement is still Breitling's in-house caliber B01.