Breitling - XB12101A.BF46.283S
XB12101A.BF46.283S Avenger Hurricane Military Breitlight / Volcano Black / Military
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | XB12101A.BF46.283S (aka: XB12101ABF46283S) |
| Name: | XB12101A.BF46.283S Avenger Hurricane Military Breitlight / Volcano Black / Military |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Titaplast |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 50.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Hurricane was introduced at BaselWorld 2016. It features a 50mm case made of the proprietary 'Breitlight' material (Titaplast), which is said to be exceptional resistance to scratches, traction and corrosion, anti-magnetic, feature thermal stability and anti-allergic properties, while being 3.3 times lighter than titanium and even 5.8 times lighter than steel. The Avenger Hurricane furthermore features a 'Volcano' black dial with stencil-type numerals. The Hurricane Military was added to the collection in 2017. it features hands & numerals with faux-patina lume.