Breitling - XB1210E4/BE89/257S/X20D.4
XB1210E4/BE89/257S/X20D.4 Avenger Hurricane 24H Breitlight / Volcano Black / Military Rubber
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Avenger |
| Reference: | XB1210E4/BE89/257S/X20D.4 (aka: XB1210E4/BE89/257S/X20D4) |
| Name: | XB1210E4/BE89/257S/X20D.4 Avenger Hurricane 24H Breitlight / Volcano Black / Military Rubber |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titaplast |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 50.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Breitling Avenger Hurricane was introduced at BaselWorld 2016. It features a 50mm case made of the proprietary 'Breitlight' material (Titaplast), which is said to be exceptional resistance to scratches, traction and corrosion, anti-magnetic, feature thermal stability and anti-allergic properties, while being 3.3 times lighter than titanium and even 5.8 times lighter than steel. The Avenger Hurricane furthermore features a 'Volcano' black dial with stencil-type numerals.