Breitling - RB0920131B1X1
RB0920131B1X1 Avi 1953 Edition
| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | AVI |
| Reference: | RB0920131B1X1 (aka: RB0920131B1X1) |
| Name: | RB0920131B1X1 Avi 1953 Edition |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 253 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Plexiglas |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Minimum price
14 370 €
Maximum price
17 050 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 820 €
Closing price
14 820 €
Relative change
0,00 %
Description
Directly inspired by the design codes of the ref. 765 Avi Co-Pilot, the classic Avi collection embodies Breitling's earlier ties with aviation, evoking the cockpit clocks made by its huit aviation department in the 1930s. The Classic Avi pays homage to its unique heritage with a highly legible dial and rugged case. Today, the collection celebrates the pioneering spirit of early pilots and four legendary planes.